Общество

Тръмп срещу социалните медии - действие второ

Трябва ли социалните медии да са арбитър на истината?

Тръмп срещу социалните медии - действие второ

Снимка: The Boston Globe

Доналд Тръмп подписа указ, с който да ограничи защитата, с която се ползват социалните мрежи, както и свободата, с която те разполагат при модериране на съдържанието си. По този начин той дава право на регулаторните органи да преследват с правни средства компании като Twitter или Фейсбук за начина, по който модерират съдържанието в платформите си, като отнема юридическата защита, която са имали досега.

"Ние сме тук днес, за да защитим свободата на словото от една от най-големите заплахи", заяви Тръмп от Овалния кабинет при подписването на този документ, който вероятно ще доведе до дълга съдебна битка, както отбелязва "Франс прес", цитирана от БТА.

Указът е резултат от реакция на Twitter, която отбеляза като потенциално недостоверно съобщение на американския президент, в което той твърди, че избори по пощата със сигурност ще бъдат фалшифицирани. Социалната медия постави под туитовете на Тръмп син знак, който предупреждава читателите "да видят фактите за гласуването по пощата", и ги насочва към страница, на която проверяващите факти на компанията са събрали обяснителна информация. Twitter приложи относително успешно този подход за отбелязване на фалшиви твърдения за пандемията и коронавируса. Това обаче не се хареса на американския президент. 

"Малък брой медийни монополи контролират голяма част от всички публични и частни комуникации в Съединените щати. Те разполагат с неконтролирана власт да цензурират, редактират, скриват или модифицират всякакъв вид комуникация между отделни личности и широката публика", изтъкна Тръмп.

Голямата международна гражданска организация Avaaz реагира на действието на Twitter с възторг, заявявайки, че социалната медия е направила това, което е редно – да отговори подобаващо на конкретен подвеждащ туит, като публикува корекции, базирани на фактите. Според Avaaz такава стъпка е голяма победа за милионите членове на организацията, които са заявили позицията си срещу заблуждаваща информация, особено когато идва от политици. 

По-рано основателят на Фейсбук Марк Зукърбърг заяви в интервю за CNCB, че големите социални медии не бива да се превръщат в пазители на политическата реч в интернет. "Не смятам, че Фейсбук или която и да е интернет платформа трябва да бъде арбитър на истината"

 

"Ако бях жена, щях да ти пусна" – джендър перспективата на политическото говорене