Начин на живот

Първото инвитро бебе у нас очаква свое бебе

За първи път инвитро процедура в България е извършена през 1988 г.

Първото инвитро бебе у нас очаква свое бебе

Снимка: Duy Hoang/Unsplash

Днес зачеването "в епруветка" не е някаква особена сензация, но преди 33 години, когато Илияна Тирилова се появява на бял свят, това е грандиозна новина. Тя е първото бебе, създадено в епруветка не само у нас, но и в цяла Източна Европа. Предстои колелото на живота да се завърти още веднъж, защото българката обяви, че очаква своята първородна рожба.

От 11 години Илияна живее в САЩ. Там тя се запознава със съпруга си Майкъл по време на сватбата на най-добрата си приятелка. Влюбените сключват брак в края на 2018 г. след 5-годишна щастлива връзка. Въпреки че живее зад океана, българката никога няма да забрави "създателя" си д-р Илия Ватев, чието име носи.

Бебе в епруветка

Илияна Тирилова не си спомня как нейните родителите са й съобщили, че е изкуствено зачената, но със сигурност е благодарна, че е първото инвитро бебе, въпреки че през детските си години е била подигравана за това.

"Никога не ми е било тъжно за това, че ми се подиграват. Наричали са ме "бебе в епруветка", но това не ме е обиждало. Напротив. Винаги съм била горда", коментира тя.

Младата жена може да е заличила от паметта си хапливите коментари, но за сметка на това винаги ще помни първата си среща с д-р Ватев, разказва списание "9 месеца".

"Споменът ми е много ясен. Един ден д-р Ватев дойде в гр. Рила, където живеехме. Беше висок, красив мъж. Имам чувството, че го познавам цял живот. С него сме изключително близки, чувствам го като втори баща."

Явно чувството е взаимно, защото и до днес в кабинета на пионера в асистираната репродукция виси обща снимка, запечатала приятелството им. Въпреки че Илияна живее в Щатите, разстоянието не пречи двамата да продължават да поддържат връзка. Често си кореспондират по имейл и се срещат винаги, когато тя е в България.

Бащата на инвитрото

Проф. д-р Илия Ватев е биолог, автор на повече от 100 научни разработки. Той е смятан за "бащата на инвитрото" у нас заради успешната процедура през 1988 г. Раждането става събитие в целия социалистическия блок.

През 2014 г.  получава Награда за цялостна преподавателска и научна дейност (въвеждане на ново направление в българската медицина) на името на проф. Стоян Киркович. През 2015 г. президентът Росен Плевнелиев го награждава с висшето държавно отличие – орден Стара планина І степен, заради заслугите му в развитието на българската и световна репродуктивна медицина.

Разрешение от църквата 

Преди години д-р Ватев признава, че трудно е взел решение да извърши процедурата, а вълнението му било огромно. Лекарят дори поискал съвет от игумена на Рилския манастир дали да извърши манипулацията.

"Отговорът на игумена беше двусмислен. Според Православната църква семействата, които нямат деца, са наказани от Бога. В този смисъл не трябвало да се прави операцията. От друга страна, лекарите работим с ръце, очи и умове, които са дадени от Господ, следователно той бе съгласен да се направи процедурата." 

Така на 3 януари 1988 г. със секцио се ражда Илияна Тирилова. Това се случва в Института по акушерство и гинекология към Медицинска академия – София. По време на раждането снима екип на Българската национална телевизия.

 

Ема Робъртс за диагнозата ендометриоза и трудното забременяване