Звезди

Анджелина Джоли и майките от Сребреница

Помните ли сълзите на Джоли, когато посети босненските гробища?

Анджелина Джоли и майките от Сребреница

Снимка: SOPA Images/Getty Images

В някои държави 8 март, Международният ден на жената, е също и Ден на майката. Босна и Херцеговина е една от тях. Този момент е особено трогателен за една група босненски жени – майките от Сребреница, чиито съпрузи, синове и други роднини са били сред над 8000 мъже и момчета, убити по време на геноцида през 1995 г. Повечето от тях нямат живи роднини, които да ги почетат и обичат на този ден или да им подарят традиционния за босненския Ден на майката букет червени карамфили.  

Така започва уводът, написан лично от Анджелина Джоли към едно любопитно интервю, в което актрисата е "от другата страна" – тя задава въпросите. 

Организацията "Майки на Сребреница" заслужава Нобелова награда за мир – е категоричната позиция на актрисата.

По повод Международния ден на жените холивудската знаменитост публикува в списание "Тайм" текст, посветен на жените, жертви на войната в Босна и Херцеговина, когато цяло едно мъжко поколение изчезва.

Тя разговаря по темата с режисьорката Ясмила Жбанич, създателка на филма Quo vadis, Аида?, посветен на военните престъпления в Босна и Херцеговина, които през 2004 г. бяха осъдени като геноцид от трибунала на ООН заради убийството на над 8000 мюсюлмани.

Двете жени се съгласяват, че "Майките на Сребреница" заслужават Нобеловата награда.

"Ясмила ми каза как "Майките на Сребреница" са я вдъхновили да направи филма "Quo vadis, Аида". Повече от две десетилетия тези оцелели жени организират мирни протести и използват силата на майчината любов, за да запазят жива паметта за мъжките членове на семействата си."

"Те търсят телата им и искат справедливост и истина", пише Джоли .

На въпрос защо е решила да разкаже история за Сребреница, Ясмила Жбанич отговаря, че това е универсална трагедия на цивилизацията. Филмът Quo vadis, Аида е и в късата листа номинации за най-добър чуждоезичен филм за тазгодишните награди "Оскар".

Филмът разказва историята през погледа на босненска жена, Аида, която работи като преводач на силите на Обединеното кралство, докато се бори да спаси съпруга и децата си от предстоящото насилие.

"Бях на 17, когато войната започна. В началото си мислех, че е готино, че няма училище, че изпитът ми по математика е отложен. Беше вълнуващо, че всичко беше с главата надолу. Когато започнаха убийствата, когато беше спряно електричеството и ни свърши храната, вече не беше забавно. Приоритетите се промениха и започнах да оценявам живота по различен начин и да ценя всяка малка подробност от него", разказва режисьорката пред Анджелина Джоли.

По официални данни през юли 1995 г. над 8000 момчета, мъже и старци са избити, а телата им били погребани в общи гробове. Това се случва, след като над 2000 войници от босненските сръбски сили, командвани от генерал Ратко Младич, превземат мюсюлманския анклав Сребреница в защитената зона, охранявана от холандските мироопазващи сили на ООН. Те обаче са едва около 500 и не успяват да спрат настъплението. 

 

И още една история, която ние, жените, не трябва да забравяме!