Изкуство

Мартенско училище по морал

Всеизвестно е, че почти всички стойностни американски филми, доколкото има такива, излизат на екран в последните месеци преди оскарите, за да получат номинации докато са още в спомените на членовете на киноакадемията. Ето защо беше ясно, че първо новият филм на Джордж Клуни „Мартенски дни“ (The Ides of March) ще се появи сега в края на годината и второ, че претенциите му са за много номинации и признание от сериозната критика. Реално погледнато, предишните два авторски филма на Клуни – „Лека нощ и късмет“ и „Сириана“ бяха много добре направени и той успя да докаже, че наистина разбира

Мартенско училище по морал

Всеизвестно е, че почти всички стойностни американски филми, доколкото има такива, излизат на екран в последните месеци преди оскарите, за да получат номинации докато са още в спомените на членовете на киноакадемията. Ето защо беше ясно, че първо новият филм на Джордж Клуни „Мартенски дни“ (The Ides of March) ще се появи сега в края на годината и второ, че претенциите му са за много номинации и признание от сериозната критика. Реално погледнато, предишните два авторски филма на Клуни – „Лека нощ и късмет“ и „Сириана“ бяха много добре направени и той успя да докаже, че наистина разбира от интелигентно и безкомпромисно кино.

Е, този път не е така! „Мартенски дни“ е абсолютно клише, обидно за всеки средностатистически зрител. Представете си началото – предизборна кампания за президент. Джордж Клуни е в ролята на главния претендент, губернатора Морис – обаятелен, сладкодумен и принципен. В предизборния му щаб е младият, красив и наивен Стив (Раян Гослинг), неподкупен за конкурентите, които напразно се опитват да го примамят и симпатичната, русокоса стажантка Моли. Сетихте ли се продължението? Дали Стив и Моли не станаха гаджета и дали тя не беше спала с губернатора? Няма да ви разказвам нататък, както казах този сюжет е обидно елементарен за зрителите. По-лошото е, че от тази абсолютно битова драма с американски апломб и размах е изграден цял филм, морализаторски, назидателен и безапелационен. Присъдите са раздадени, истината е ясна, ценностите на единствената и общовалидна „световна демокрация“ са потъпкани – каква драма!

Жалко за прекрасните актьори, Пол Джиамати и Филип Сеймур Хофман са превъзходни както винаги, Раян Гослинг е обаятелен, Джордж Клуни в най-добра форма. Въпреки това този филм е пълна загуба на време! Чакаме останалите претенденти за оскар…