Днес отбелязваме Благовещение – един празник, който събира в себе си православния християнски канон и народните обичаи. Църквата почита този ден като празник, защото именно на него Дева Мария получава благата вест, че ще роди Божия син. Това е един от постоянните празници в църковния календар и всяка година се чества на 25 март.
Благовещение е и истинският ден на жената и майката според християните. Денят, в който в България се почитат майките, чиято закрилница е Св. Богородица, и който беше забравен десетилетия наред.
Заедно с християнския празник, българите отбелязват и фолклорния празник Благовец и „половин Великден”, както е наричан в миналото. Народната мъдрост е въплътила много символика и мистика в този ден. Обичаите и поверията са много разнообразни днес.
Според първото от тях днес кукувицата се чува за първи път и това е знак, че пролетта е настъпила. Затова празникът в някои райони на България се нарича още "Кукувден".
Едно от хубавите поверия на този ден е, че който види щъркел в полет, ще е щастлив.
Друго поверие гласи, че момичетата за женене могат да узнаят името на бъдещия си съпруг, като станат рано призори, изхвърлят боклука и чакат да чуят първото мъжко име.
Ако поставените във ваза лалета разцъфнат до три дни, момичето ще се омъжи до края на годината.
На този ден се прави прогноза каква ще бъде годината. Ако денят е хубав и ясен, ще има плодородие. Ако вали дъжд или е облачно, реколтата ще е слаба.
Днес хората вярват, че трябва да облечем най-новите си и хубави дрехи, а в джобовете да сложим пари, за да е пълна и годината ни с блага.
В този ден змиите не хапят. Болните ги чакат, като оставят дрехите си да ги полази змия и се надяват да оздравеят.
Повечето от поверията са свързани с бита на хората, живеещи в селата, близо до земята и в 21-ви век популярността си и сред съвременните хора. Той е свързан с вярването, че днес раните заздравяват по-бързо, затова се избира днешния ден, за да бъдат пробити и закичени с обеци ушите на малките момиченца.
Има още...